Modely umělé inteligence se neustále zdokonalují, možná mnohem více než si většina lidí ještě před rokem dokázala představit. Skoro všichni už znají konverzační umělou inteligenci jako chatGPT nebo model pro generování obrázků Midjourney. Jakým směrem půjde umělá inteligence dál? „Čekám, že bude vznikat mnohem více malých nebo středně velkých modelů, které nebudou zcela obecné, ale budou zaměřené na konkrétní úkoly. Jejich výhoda bude, že se lépe provozují, spotřebovávají méně energie, jsou rychlejší,“ říká Honza Sládek, zakladatel a šéf startupu Contember. To je projekt, který zjednodušuje tvorbu webů pomocí umělé inteligence.
(Tento díl podcastu byl natočen ještě před víkendovým personálním zemětřesením ve společnosti OpenAI, překvapivým odchodem Sama Altmana z čela firmy a jeho stejně překvapivým návratem.)
Říkám lidem, ať se prediktivních modelů umělé inteligence neptají na znalostní věci. Znalosti nemají. Když se zeptáte na něco, co není obecně známé, vymyslí si to věrohodný výsledek, ale s pravdou nemusí mít nic společného.
A co se ještě dozvíte:
- jakým směrem se jazykové modely dál vyvíjejí, co všechno mohou ještě zastat, jak se mohou vylepšovat
- zda nás čeká ještě nějaký další velký průlom v oblasti umělé inteligence nebo zda se budou modely vylepšovat spíše postupně
- jestli umělá inteligence, jak ji dnes známe, předběhla schopnost lidí to celé vstřebat
- jak umělá inteligence změnila práci vývojářů, kterým z nich nejvíc pomohla, a jak se používá při vývoji aplikací
- zda má smysl regulovat vývoj umělé inteligence a k čemu by nedomyšlená regulace mohla vést
- kde jsou další možnosti využití umělé inteligence ve firmách a v čem ji manažeři nejvíc podceňují
Tento díl podcastu Na vlně podnikání moderuje Martin Petříček, zástupce šéfredaktora týdeníku Ekonom.