Od října se tuzemský trh práce učí žít s novými pravidly pro práci z domova, pro takzvané dohodáře nebo větší mírou zákonem povolené elektronické komunikace zaměstnanec–firma. Novelu ladilo ministerstvo práce a sociálních věcí tak dlouho, až o více než rok propáslo termín přijetí nové právní úpravy dané evropskými směrnicemi, které jí byly vzorem. Přesto je podle advokáta se specializací na pracovní právo Peterka & Partners Jakuba Gutha novela místy zbrklá, až absurdní. Týká se to například práva zaměstnanců požádat po 180 dnech trvání dohod o provedení práce či o pracovní činnosti o převedení na klasický pracovní poměr. „Chybí tam podmínka, že zaměstnanec také skutečně něco odpracuje,“ vysvětluje Guth. V podcastu Ekonom Business Legal přibližuje nejdůležitější novinky, které nejčerstvější novela zákoníku práce přinesla, a jejich slabá místa. Firmám radí, jak se s nimi nejlépe vypořádat.

V podcastu se mimo jiné dozvíte:

  • Mezi vyhlášením finální verze novely ve Sbírce zákonů a účinností většiny opatření bylo jen 12 dní. Jak se s tím zaměstnavatelé vyrovnávali?
  • Na co by se měli při „zpracování“ novely především zaměřit? Co jsou její nejdůležitější body pro firmy a co by si měli naopak ohlídat zaměstnanci?
  • Jak moc se pravidla pro dohody (DPČ a DPP) po novele přiblížila klasickému pracovnímu poměru?
  • Kdy se ještě firmám vyplatí zaměstnávat lidi na dohodu a kdy už je lepší sáhnout po klasické pracovní smlouvě?
  • Za jakých podmínek bude moci elektronicky poslat firma zaměstnanci třeba výpověď? A co když s ní zaměstnanec nebude souhlasit?
  • A co v praxi mění dlouho očekávaná nová pravidla pro práci z domova?
Jakub Guth
Jakub Guth
Foto: Václav Vašků

Ekonom Business Legal je podcast pro ty, kteří vědí, že právo je základ byznysu. Vzniká ve spolupráci týdeníku Ekonom a renomovaných advokátních kanceláří. Přináší přehled o novinkách a aktuálním dění v oblasti práva a regulace se zaměřením na podnikání a firmy.

Moderuje Alžběta Vejvodová, zástupkyně šéfredaktora týdeníku Ekonom.

Související